Uppfödarregistret

Dessa uppfödare följer som lägst Svenska Boxerklubbens villkor för deltagande i Uppfödarregistret

Vid eventuella frågor kontakta Ulrika Edgren.

 

 Uppfödare som betalar ett års medlemskap i Svenska Boxerklubben (SBK förbundsavgift + Boxerklubbens del) för sina valpköpare erhåller en markering genom en tass i Uppfödarlistan (se vidare under rubriken Valphänvisning).

 Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar.

 

 

SLO - Södra, 12 uppfödare.

Bergsro - Vinslöv    

Cornelia Larsson
Fjärlöv 1347, 288 90 Vinslöv
idyllen@telia.com
073-4477149
Visa var...

Boxrocks - Hörby    

Susanne Ahlbeck
Västerstad 7107, 242 97 Hörby
ahlbeckracing@hotmail.com
041-522252
070-3665820
boxrocks.webdon.nu
Visa var...

Epohx - Hurva    

Amanda Palm
Hurva 827, 241 94 Hurva
amanda palm@outlook.com
0709419344
www.epohx.com
Visa var...

Hilda Hummelbos - Vollsjö    

Christel Persson Pinon
Bjälkhultsvägen 213, 275 68 Vollsjö
hildahummelbos@gmail.com
073-6565892
www.Hildahummelbos.se
Visa var...

House of Huldra - Heberg    

Marie Gustafsson
Hanarp Skogsbo 408, 311 96 Heberg
hanarpskogsbo408@gmail.com
070-2072102
Carl-Gunnar Jacobsen
0706760424
hanarpskogsbo408@gmail.com
Visa var...

Impressives - Landskrona    

Ingrid Anderson
Strandv 15, 261 39 Landskrona
impressive@telia.com
0418-227 94
Nina Persson
0709-208136
tischa@live.se
Visa var...

Millneth's - Tygelsjö    

Camilla Silfverberg
Klagstorpsvägen 20, 218 75 Tygelsjö
camilla@millneths.se
040-13 03 53
0736-000940
www.millneths.se
Visa var...

Mölleholms - Nymölla    

Ann Sunne-Holst
Tostebergavägen 53, 295 73 Nymölla
ann.sunne.holst@spray.se
044-544 18
www.molleholms.se
Visa var...

Saknar kennelnamn - Bjärnum    

Teresia Schönbeck
Åkarp 1080, 282 65 Bjärnum
mikael-schonbeck@tele2.se
0709-180986
Visa var...

Soymer's Kennel - Sölvesborg    

Agnes Hedén
Bjärarydsvägen 660, 294 93 Sölvesborg
agnesheden@gmail.com
0733917230
Visa var...

Trinitazz - Malmö    

Irene Mattsson
Danska vägen 7, 212 29 Malmö
irenemattsson61@hotmail.com
0735-556454
Visa var...

Typhoon's - Ljungbyhed    

Anne Fredriksson
Koholma 4920, 264 54 Ljungbyhed
anne@kenneltyphoons.com
0435-44 33 63
www.kenneltyphoons.com
0738974666
Visa var...

 

ÖGLO - Östra Götaland, 8 uppfödare.

All-About - Vaggeryd    

Catarina Källgren
Jorap Hägnen 1, 56792 Vaggeryd
cattadiva@gmail.com
036-631 69
Visa var...

Big Heart's - Jönköping    

Marie Wikander
Mariebogatan 32, 554 39 Jönköping
marwik@telia.com
036-160366
070-6181058
www.bighearts.nu
Visa var...

Delapis - Bottnaryd    

Pia Fogelberg Berglund
Högelycke 1, 560 25 Bottnaryd
delapis@hotmail.se
Kristin Bergström
0708129115
delapis.se
Visa var...

Heros - Ronneby    

Torbjörn Johansson
Runvägen 30, 372 33 Ronneby
tobbe.boxer@hotmail.se
0708-486001
www.herosboxer.se
Visa var...

Jiao-Jiao´s - Åtvidaberg    

Joakim Gunnarsson
Björsäter Säter gård, 59794 Åtvidaberg
kenneljiaojiaos@hotmail.se
0700-980234
www.jiaojiaos.n.nu
Visa var...

Nuggets - Bjärnum    

Isa Jufalk
Botildas väg 6, 280 20 Bjärnum
nuggets@nuggets.se
0451-203 66
Kjell Jufalk
www.nuggets.se
Visa var...

Saknas - Orrefors    

Linda Nejdeblad
Flemmingeland 206, 382 72 Orrefors
0702725926
lindanejdebladh@hotmail.com
Visa var...
Uppfödaren uppfyller grundkraven för deltagande i registret (nivå 3)

Voffer's - Lagan    

Inger Brolin
Linnegatan 24, 340 14 Lagan
ingerellen@hotmail.com
0372-30546
070-744 05 96
www.123minsida.se/voffers
Visa var...

 

VLO - Västra, 21 uppfödare.

Agge Sax - Sollebrunn    

Lisbeth Jonsson
Gräfsnäsvägen 59 Jägarhyddan, 441 72 Sollebrunn
lisbeth@aggesax.se
0703333114
aggesax.se
Visa var...

Boxillas - Olofstorp    

Hannah Gabrielsson
Kapperedsvägen 34, 424 91 Olofstorp
hannah.gabrielsson@hotmail.com
0707999081
www.boxillas.se
Visa var...

Dejoyas - Bredared    

Linda Assegård
Hultås Valdalsslätt 1 , 504 96 Bredared
linda_assegard@hotmail.com
0738-260428
www.dejoyasboxer.se
Visa var...

Engelaiz - Västra Frölunda    

Marléne Mussawir
Kaktusvägen 15, 426 69 Västra Frölunda
marlene@engelaiz.nu
0704-328762
www.engelaiz.nu
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Golonkas - Alingsås    

Ylva Brandt
Brobackavägen 36, 441 91 Alingsås
golonkas@telia.com
0322-492 73
www.golonkas.se
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Hult lugnets kennel - Dannike    

Linda Rundqvist
Hult lugnet 1, 516 94 Dannike
linda-rundqvist@hotmail.com
O727294294
Jarkko Vakker
070513149
jarkko.vakker@me.com
Visa var...

Innovation's - Hjo    

Inger Tireland
Redarvägen 13 A, 544 33 Hjo
boxeringer@innovationskennel.se
0503-10168
070-680 4891
www.innovationskennel.se
Visa var...

Jardar Burr - Alingsås    

Lars-Erik Redlund
Sundshagsbacken 14, 441 63 Alingsås
lars-erik_redlund@tele2.se
0322-502 64
Visa var...

LeVonnes - Uddevalla    

Leif Hasselberg
Hultås 320, 451 97 Uddevalla
levonnes@telia.com
0522-65 13 97
Yvonne Hasselberg
070 - 666 49 54
www.levonnes.se
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Lilla Bäcks - Kungsbacka    

Ing-Marie Rönnlund
Lilla Bäcksg 25, 434 36 Kungsbacka
ingmarieonsala@hotmail.com
0300-159 81
0705 55 42 64
Visa var...

Mats Hilmersson - Mölndal    

Mats Hilmersson
Fg 54, 431 69 Mölndal
mats.hilmersson@hotmail.com
0709911825
Fg 54
Visa var...

Nilsatorps - Mölltorp    

Ann-Katrine Andersson
Nilsatorp 3, 546 92 Mölltorp
axatakila@icloud.com
0703806234
Visa var...

Novic's - Landsbro    

Kerstin Gaudiano
Östergårdsvägen 5, 57012 Landsbro
info@novicsboxer.se
0383-60530
www.novicsboxer.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

NycklabergetsKennel - Hillared    

Camilla Wernersson
Hinnared, 512 90 Hillared
camilla.krans@gmail.com
0706799255
Visa var...
Uppfödaren uppfyller grundkraven för deltagande i registret (nivå 3)

Okey-dog - Göteborg    

Therese Augustsson
Lilla Kungsg. 2c, 411 08 Göteborg
therese@okey-dog.se
0709-813773
www.okey-dog.se
Visa var...

Playmate´s - Hamburgsund    

Carina Arvidsson
Gunnebovägen 8, 457 45 Hamburgsund
carinaarvidsson@yahoo.com
0704821382
Visa var...

Queensie's - Jonsered    

Carin Wilcken
Härkehultsvägen 76, 433 76 Jonsered
carin@queenises.se
031-795 6712
Visa var...

Saknar kennelnamn - Mölndal    

Bjarne Bäck
Residensgatan 35, 431066 Mölndal
bjarne@berserk.se
0761729344
www.bexboxer.se
Visa var...

Soerhagens - Skepplanda    

Elin Osbeck
Rapenskår 465, 446 92 Skepplanda
elinosbeck@hotmail.com
0303-74 69 63
www.soerhagens.com
Visa var...

Swedbox - Kungsbacka    

Harry Dahlgren
Enstigen 5, 434 91 Kungsbacka
harry@hd-gjut.se
070-6200067
Annethe Dahlgren
070-6276867
annethe@hd-gjut.se
www.swedbox.nu
Visa var...

Jenny Glans - Axvall    

Jenny Glans
Skärva Mossen 1, 532 92 Axvall
jennyglans@hotmail.com
0768662529
Visa var...

 

ÖLO - Östra, 25 uppfödare.

Arctic Aura's - Grödinge    

Elinor Lindmark
Skogssjövägen 30, 147 91 Grödinge
info@hundtjansten.se
08-590 858 14
0709-570660
www.hundtjansten.se/ArcticAuras.htm
Visa var...

Boxjoy's - Söderköping    

Maria Ewerskog
Skåra Stolplycka, 614 93 Söderköping
mia_ewerskog@hotmail.com
0705760235
Visa var...
Uppfödaren uppfyller Boxerklubbens avelsmål, och har lägst 80% röntgad avkomma (HD + knä) och lägst 60% MH (mentalbeskriven) avkomma, samt minst tre registrerade kullar (nivå 1)
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Boxplay - Tyresö    

Martina Carlstedt
Renlavsgången 56, 135 35 Tyresö
liljestad@hotmail.com
08-7700982
martinaliljestad.wordpress.com
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Bullerbasius - Knutby    

Kerstin Rolstad
Knutby Åsby 151, 740 12 Knutby
kerstinrolstad@hotmail.com
0722461276
0708492110
www.bullerbasius.cybersite.se
Visa var...

De La Pi's - Järlåsa    

Kristin Bergström
Gripensvärdsvägen 19, 740 21 Järlåsa
0708-129115
Pia Fogelberg Berglund
0705923054
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Debutant's - Stockholm    

Åsa Danielsson
Rindögatan 16, 115 36 Stockholm
boxerasa54@gmail.com
070-6672176
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Farickos - Ingarö    

Lotta Johansson
Älgslingan 29, 134 63 Ingarö
lotta@farickos.se
0763224632
www.farickos.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Fnatts - Österbybruk    

Jenni Andersson
Harviksvägen 1d, 748 30 Österbybruk
jenniandersson@outlook.com
076-7641422
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Hocus-Pocus - Vällingby    

Gunnel Dardai
Tenorgränd 25, 162 47 Vällingby
dardai@comhem.se
08-89 67 19
www.hocus-pocus.se
Visa var...

Honeybox - Brottby    

Sofi Vilborg
Gillingelund, Skogsbergav 6, 186 97 Brottby
boxer@honeybox.se
070-7562076
Joel Vilborg
www.honeybox.se
Visa var...

Intense - Tullinge    

Hans Åhnström
Murgrönsvägen 45, 146 50 Tullinge
hasse@intensedogs.se
070-584 64 86
www.intensedogs.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

Introduce - Åkersberga    

Yvonne Hollingworth
Lillbodavägen 56, 184 91 Åkersberga
yvonne.hollingworth@telia.com
08-7547370
070-8430867
Visa var...
Uppfödaren uppfyller grundkraven för deltagande i registret (nivå 3)

Jipotimas - Brottby    

Jill Mellström
Garns Gillberga 1, 186 97 Brottby
070-4414828
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

Laz Boxer - Värmdö    

Annika Sjögren
Bergransbacken 17, 139 54 Värmdö
annikasjogren63@icloud.com
076-8827832
Visa var...

Mythique's - Västerås    

Janet Johansson
Kopsta 2, 725 98 Västerås
janet@mythiques.se
070-426 58 2
www.mythiques.se
Visa var...

Nextboxers - Värmdö    

Birgitta Larsson
Lillskogsvändan 43, 139 54 Värmdö
gittan@nextboxers.se
08-57032905
www.nextboxers.se
Visa var...

Ringfighters - Eskilstuna    

Mia Humble
Stora Vad 1, 635 04 Eskilstuna
mia.humble@live.com
016-930 07
073-674 9038
Visa var...

Roxhills - Enköping    

Emelie Hillman
Skogsvägen 5, 749 41 Enköping
Emelie.hillman@telia.com
0705707855
Visa var...

Rubigo - Kista    

Pia Lannermalm
Porkalagatan 25, 164 76 Kista
lannermalmpia@gmail.com
08-751 9395
0706415282
www.minx.se/rubigo
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Saknar kennelnamn - Täby    

Elisabeth Lundin
Skiftesvägen 45, 187 31 Täby
elisabeth_lundin@hotmail.com
0733581029
Visa var...
Uppfödaren uppfyller grundkraven för deltagande i registret (nivå 3)

Secret Creation's - Norrsundet    

Susanne Häggblom Andersson
Lindön 26 B, 817 30 Norrsundet
susanne.andersson@accept.se
08-353929
Visa var...

Siggbergs - Vaxholm    

Gunilla Sundelin
Östra Kasernvägen 12, 185 74 Vaxholm
gunilla@interface.se
0292-411 20
www.siggbergsboxer.se
Visa var...

Tinbackens - Häggeby    

Elin Hickman
Tinbacken 6, 746 94 Häggeby
elin.hickman@hotmail.com
073-7030943
Visa var...

Woogiebox - Sala    

Susanne Engberg
Fågelsbo Lyckan 104, 733 91 Sala
ettan_robin@hotmail.com
070-406 71 62
www.woogiebox.se
Visa var...

Eva Löwenhamn - Åkersberga    

Eva Löwenhamn
Norrgårdsvägen 35 lgh 1302 , 184 36 Åkersberga
eva@boxerland.se
0176-26 10 27
www.boxerland.se
Visa var...

 

NVLO - Närke-Värmland, 9 uppfödare.

Bethmars - Örebro    

Elisabeth Sundström
Bondsättersvägen 95, 702 30 Örebro
Bethmars.boxer@hotmail.com
019-240174
070-1415500
www.Bethmars.se
Visa var...

Boxolas - Karlskoga    

Ola Stålberg
Ekebyvägen 9, 691 38 Karlskoga
boxerola@hotmail.com
0586-354 22
medlem.spray.se/boxola
Visa var...

Dunderboxer's - Deje    

Sofia Dunder
Tjusbolsvägen 5A, 669 30 Deje
sofia.dunderboxer@gmail.com
0723-052494
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Enchanter's - Örebro    

Ingrid Roos
Hagalundsvägen 46, 702 30 Örebro
enchanters@telia.com
019-240680
www.enchanters.nu
Visa var...

Kärrängens - Hammarö    

Elisabeth & Jan Andersson
Kärrängsvägen 2, 663 42 Hammarö
tigerliza69@outlook.com
054-510717
Jan Andersson
070-2570717
www.karrangens.123minsida.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

Mibox - Kristinehamn    

Maria Larsson
Ölme Månstad 4, 681 94 Kristinehamn
maria@mibox.se
070-3215353
www.mibox.se
Visa var...

Teamwork - Gyttorp    

Maritha Holmsten Östlund
Hälleforsv 6, 713 72 Gyttorp
maritha.ostlund@telia.com
0587-252 20
Sven-Einar Holmsten
070-566 01 28
www.teamwork.st
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Uppercouts - Karlskoga    

Elisabeth Wahlström
Sjögärdesv 7, 691 44 Karlskoga
elisabeth.walstrom@telia.com
0586-374 11
www.simplesite.com/Uppercut
Visa var...

Annika Johansson - Kristinehamn    

Annika Johansson
Skymningsvägen 8, 681 52 Kristinehamn
annika.minerva@hotmail.com
0550-83735
www.varmlandmaja.n.nu
Visa var...

 

GDLO - Gävle-Dala, 12 uppfödare.

Dirgis - Tierp    

Sara Wange
Gottzi Gård, 815 91 Tierp
sara.wange@tierp.se
0293-502 26
Visa var...

FamAdrian kennel - Västerås    

Magnus Adrian
Flocksta 2, 725 95 Västerås
kennel@famadrian.se
0703225752
Elisabeth Adrian
0723372657
kennel@famadrian.se
Visa var...
Uppfödaren uppfyller grundkraven för deltagande i registret (nivå 3)

Murbergets - Österfärnebo    

Anette Andersson
Angesvägen 13, 810 20 Österfärnebo
thord.t.andersson@telia.com
0291-301 46
www.murbergets.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Nomina - Sundsvall    

Sirkku Hyyppä
Värnamovägen 2 lgh 1001, 857 32 Sundsvall
boxerolle@hotmail.com
070-2952595
Visa var...

Prizefighter's - Ransta    

Thomas Lundqvist
Kumla Vad 105, 733 98 Ransta
prizefighter@hotmail.se
0224-20007
Camilla Johanson
073-6912027
prizefighter@hotmail.se
www.prizefighter.n.nu
0760-510163
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

Rexiozz - Malmköping    

Åsa Lind
Rosenhällsgatan 4, 642 60 Malmköping
rexiozz@telia.com
0702661216
www.rexiozz.se
Visa var...

Sörline's - Kvicksund    

Lola Södergård
Abborrv 11 B, 635 31 Kvicksund
sodergard.lola@gmail.com
0705757066
5757066
Visa var...
Uppfödaren uppfyller Boxerklubbens avelsmål, och har lägst 80% röntgad avkomma (HD + knä) och lägst 60% MH (mentalbeskriven) avkomma, samt minst tre registrerade kullar (nivå 1)
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

Wellans - Falun    

Anita Norin Busk
Övre Gruvrisv 73, 791 61 Falun
Wellans_falun@hotmail.com
023-222 03
070-336 45 62
www.wellans.se
Visa var...

Winbergs - Eskilstuna    

Madeleine Winberg
Hällberga Backa, 635 19 Eskilstuna
boxermadde@gmail.com
0730919706
www.winbergsboxer.se
Visa var...
Uppfödaren erbjuder valpmedlemsskap

Emma Elg - Viksjöfors    

Emma Elg
Söderomsjön 293, 82895 Viksjöfors
emmaelg94@gmail.com
0725519241
Visa var...

Isabelle Berg - Valbo    

Isabelle Berg
Ytterhärdevägen 65, 818 91 Valbo
sandby-bella@hotmail.com
026-134200
070-687 55 72
Visa var...

Lotta Jonsson - Gävle    

Lotta Jonsson
Älgpasset 14 D, 806 36 Gävle
029110600@telia.com
0705867873
Weras Valpar på Facebook
Visa var...

 

MNLO - Mellannorrland, 0 uppfödare.

 

ÖNLO - Övre Norrland, 1 uppfödare.

Nordteam's - Umeå    

Ingela Nordahl
Innertavle 468, 905 96 Umeå
ingela.nordahl@hotmail.com
070-257 34 19
www.nordteams.se
Visa var...
Uppfödaren har deltagit på Boxerklubbens utbildningar

 

Totalt 88 uppfödare i registret.

Copyright 2015, Svenska Boxerklubben

Om uppfödarregistret

uppfodningAllmänt

Grundkrav för deltagande i Uppfödarregistret

 

Ev. frågor om registret besvaras av Ulrika Edgren.